පලස්තීන රොකට් විනාශ කිරීමට ඊශ්‍රායලයෙන් අයන් ඩෝම්

ඊස්රායලයේ මිසයිල ආරක්ෂක පද්ධතියට නවතම එකතු කිරීම වන්නේ යකඩ දොරටුවයි. ගාසා තීරයෙන් වෙඩි තැබූ කෙටි හා මධ්‍යම ප්‍රමාණයේ රොකට් සහ මෝටාර් ෂෙල් වෙඩි වලින් ඊශ්‍රායලය මුහුණ දෙන තර්ජනයන්ට ප්‍රතිචාරයක් ලෙස එය එක්සත් ජනපදය හා ඊශ්‍රායලය එක්ව නිර්මාණය කර සංවර්ධනය කරන ලදී . ලෙබනනයේ සිට හිස්බුල්ලා විසින් එල්ල කරන ලද රොකට් වැළැක්වීම සඳහා ද එය යොදවා ඇත .

එවැනි ප්‍රක්ෂේපන ඊශ්‍රායල භූමියට ගොඩබෑමට පෙර හඳුනා ගැනීමට හා විනාශ කිරීමට පද්ධතියට හැකියාවක් ඇති අතර එය දැන් ලෝකයේ වඩාත්ම effective ලදායී මිසයිල නාශක පද්ධතියකි. පද්ධතිය සංරචක තුනකින් සමන්විත වේ. එල්ටා ආරක්ෂක සමාගම විසින් සාදන ලද සැලසුම් සහ ලුහුබැඳීමේ රේඩාර්; එම්ප්‍රෙස්ට් සිස්ටම්ස් මෘදුකාංග සමාගම විසින් නිර්මාණය කරන ලද සටන් කළමනාකරණය සහ ආයුධ පාලන පද්ධතිය; සහ මිසයිල වෙඩි තැබීමේ ඒකකය රෆායෙල් උසස් ආරක්ෂක පද්ධති සමාගම විසින් නිෂ්පාදනය කරනු ලැබේ.

ඩොලර් 20,000 බැගින් වැය වන යකඩ ඩොම්ගේ රොකට්, කණ්ඩායම් ක්‍රියා කරන බැටරියක් මඟින් වෙඩි තබන අතර, බැටරි යෙදවූ රේඩාර් මඟ පෙන්වන මුල් අනතුරු ඇඟවීමේ පද්ධති සමඟ ක්‍රියා කරයි. පැමිණෙන ප්‍රක්ෂේපන සොයා ගැනීමට සහ ඒවා සොයා ගැනීමට යකඩ ගෝලය අධි-විභේදන EL / M-2084 සක්‍රීය ඉලෙක්ට්‍රොනිකව පරිලෝකනය කරන ලද අරාව රේඩාර් මත රඳා පවතී. රොකට්ටුව ජනාකීර්ණ ප්‍රදේශයක් ඉලක්ක කරන්නේ නම්, එය වළක්වනු ලැබේ. සෑම යකඩ ඩෝම් බැටරියක්ම සැතපුම් 90 ක පරාසයක් ඇත.

 

  • අන්තර්ජාලය ඇසුරිනි