ගාසා යනු කුමක්ද?

ගාසා තීරය නොහොත් සරලව ගාසා යනු මධ්‍යධරණී මුහුදේ නැගෙනහිර වෙරළ තීරයේ ස්වයං පාලිත පලස්තීන භූමියකි. එය ඊජිප්තුවට නිරිත දෙසින් කිලෝමීටර් 11 ක් ද ඊශ්‍රායලය නැගෙනහිර හා උතුරින් කිලෝමීටර් 51 ක මායිමකින් ද මායිම් වේ. ගාසා තීරය සහ බටහිර ඉවුරට හිමිකම් කියනු ලබන්නේ පලස්තීනයේ ස්වෛරී රාජ්‍යය විසිනි. ඊශ්‍රායලය විසින් වට කරන ලද නමුත් පලස්තීනුවන් විසින් වාසය කරන බිම් තීරුවකි.

 

 


ගාසා තීරය යනු ජනාකීර්ණ භූමි ප්‍රදේශයක් වන අතර එය බොහෝ දුරට ඊශ්‍රායලය විසින් වට කර ඇති අතර පලස්තීනුවන් විසින් මුළුමනින්ම පාහේ වාසය කරයි. ඊශ්‍රායලය මිලිටරි පැවැත්මක් ඇති නමුත් 2005 දී ඒකපාර්ශ්විකව ඉවත් විය. එය දැනට ඊශ්‍රායල අවහිරය යටතේ පවතී.

ඕනෑම පලස්තීන රාජ්‍යයක් ඊශ්‍රායලයට එරෙහි ප්‍රහාර සඳහා දියත් කිරීමේ ස්ථානයක් ලෙස ගාසා තීරය භාවිතා කරයි.

1967 වන තෙක් ඊජිප්තුව ගාසා තීරය පාලනය කළේය. 2005 වන තෙක් ඊශ්‍රායල හමුදා බලධාරීන් බටහිර ඉවුර පාලනය කරන ආකාරයටම ගාසා තීරය පාලනය කළ අතර යුදෙව්වන්ට එහි පදිංචි වීමට අවසර දෙන ලදී. 2005 දී එවකට ඊශ්‍රායල අගමැති ඒරියල් ෂැරොන් ඒකපාර්ශවිකව ඊශ්‍රායල් හමුදා සහ පදිංචිකරුවන් ඉවත් කළේය.

ගාසා තීරය පාලනය කරනු ලබන්නේ ඉස්ලාමීය කන්ඩායමක් වන හමාස් විසිනි. එය 1987 දී ඊශ්‍රායලයට එරෙහි සටන්කාමී “ප්‍රතිරෝධක” කණ්ඩායමක් ලෙස පිහිටුවා ගත් අතර 2006 එක්සත් ජනපදය පදනම් කරගත් මැතිවරණයකින් දේශපාලන බලය දිනා ගත්තේය. හමාස් ගාසා තීරය අත්පත් කර ගැනීමෙන් ඊශ්‍රායලයට ගාසා තීරයට වාණිජ භාණ්ඩ ගලා ඒම අවහිර විය. හමාස් සංවිධානයට එම භාණ්ඩ ඊශ්‍රායලයට එරෙහිව භාවිතා කිරීමට ආයුධ භාවිතා කළ හැකිය යන පදනම මත. කාලයාගේ ඇවෑමෙන් ඊශ්‍රායලය අවහිර කිරීම ලිහිල් කර ඇති නමුත් ඉන්ධන වැනි මූලික සැපයුම් කපා හැරීම තවමත් විදුලිය , ආහාර සහ ඖෂධ සඳහා ඇති ප්‍රවේශය කපා හැරීමෙන් සැලකිය යුතු මානුෂීය හානියක් සිදු කරයි .
හමාස් සහ ගාසා තීරයේ අනෙකුත් සටන්කාමීන් ඊශ්‍රායල ඉලක්ක වෙත රොකට් දහස් ගණනක් වෙඩි තබා ඇත.

  • අන්තර්ජාලය ඇසුරිනි