ඉදිරි පැය 24 ගාසා තීරයට තීරණාත්මකයි…

ඊශ‍්‍රායල හමුදාව එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයට ප‍්‍රකාශ කර ඇත්තේ ඉදිරි පැය 24 තුළදී ගාසා තීරයට උතුරින් වෙසෙන සියලූ දෙනා දකුණු ගාසා තීරයට ගොස් පදිංචි විය යුතු බවයි.

එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය පවසන්නේ මෙය ආසන්න වශයෙන් මිලියන 1.1 ක ජනතාවක සංක්‍රමණයක් බැවින් දුෂ්කර නියෝගයක් බවයි. එය සමස්ත ගාසා තීරයේ ජනගහනයෙන් අඩක් පමණ වෙයි. බලපෑමට ලක් වූ ප්‍රදේශයට ජනාකීර්ණ ගාසා නගරයද ඇතුළත් වේ.
මධ්‍යම රාත්‍රියට පෙර, මෙය සිදුවිය යුතු බවට ගාසා සහ ජෙරුසලමේ වේලාව අනුව GMT 23:00 ට අනතුරු ඇඟවීම ලබා දී ඇත

“විනාශකාරී මානුෂීය ප්‍රතිවිපාක නොමැතිව“ එවැනි සංක්‍රමණයක් සිදු විය නොහැකි බව එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේය.
ඊශ්‍රායලය ගාසා තීරයේ දේශසීමාවේ සොල්දාදුවන්, බර කාලතුවක්කු සහ යුද ටැංකි එක්රැස් කරමින් ගොඩබිම් ප්‍රහාරයක් සඳහා සූදානම් වෙමින් සිටින අතර හමාස් සටන්කාමීන් ඊශ්‍රායලයට එල්ල කළ හදිසි ප්‍රහාරයෙන් පසු සෙනසුරාදා සිට  ගාසා තීරයට ගුවන් ප්‍රහාර නිකුත් කරයි.

එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය පවසන්නේ ගාසා තීරයේ ආහාර සහ ජලය ඉක්මනින් අවසන් වීම සහ ගර්භනී කාන්තාවන් 50,000 කට අත්‍යවශ්‍ය සේවාවන් වෙත ප්‍රවේශ වීමට නොහැකි වීම නිසා “භයානක” තත්වයකට මුහුණ දී ඇති බවයි. ඊශ්‍රායලය ප්‍රතිප්‍රහාර එල්ල කළ ගුවන් ප්‍රහාරවලින් පසුව ගාසා තීරයේ පුද්ගලයන් 1400කට වැඩි පිරිසක් මියගොස් ඇතැයි පලස්තීන සෞඛ්‍ය බලධාරීහු පවසති.
බෝම්බ ප්‍රහාරය පැමිණෙන්නේ සම්පූර්ණ අවහිරතා මධ්‍යයේ ය. ඊශ්‍රායලය පවසන්නේ හමාස් සංවිධානය ප්‍රාණ ඇපකරුවන් සියලු දෙනා නිදහස් කළහොත් මිස සීමාවන් ඉවත් නොකරන බවයි
ඊශ්‍රායල අගමැති බෙන්ජමින් නෙතන්යාහු පාර්ලිමේන්තුවට පවසා ඇත්තේ ඔහුගේ නව යුද කැබිනට් මණ්ඩලය දිවුරුම් දීමේදී “දුෂ්කර දවස් දෙස බලා සිටින” බවයි.